Co to jest minimalizm?
Jeśli marzysz o niedużej dobrze zorganizowanej szafie, w której ubrania pasują do siebie wzajemnie, a także idealnie pasują do sylwetki, to minimalizm w szafie może się u Ciebie doskonale sprawdzić.
Szafa minimalisty składa się z mocno ograniczonej liczby ubrań oraz dodatków, świadomie dobieranych, niezbędnych do codziennych i okazjonalnych stylizacji.
Czy minimalistyczna szafa sprawdzi się u każdego?
Myślę, że nie. Taki sposób zarządzanie szafą ma swoje plusy oraz minusy. Nie każdemu mogą podobać się ograniczenia w ilości posiadanych rzeczy oraz częste wykorzystywanie tych samych ubrań i dodatków w stylizacjach. Minimalizm jest idealny dla osób niespecjalnie zainteresowanych ciągłymi zakupami, a w zasadzie zakupy są zawsze skrupulatnie zaplanowane, często też ograniczają się jedynie do wymiany zużytych ubrań na nowe.
Minimalizm w szafie - zalety:
Jest to sposób na porządek w szafie, znajdować się będą w niej minimalistyczne ubrania, pasujące do siebie nawzajem i Twojej sylwetki. Minimalistyczne ubrania to proste formy bez zbędnych ozdób, przeszyć w klasycznych kolorach, dobrej jakości.
Oszczędność pieniędzy. Ubrania lepszej jakości posłużą zdecydowanie dłużej. Jest to proekologiczne podejście. Zamiast kupować duże ilości rzeczy słabszej jakości, kupujesz mniej ubrań, lecz dobrej jakości, które posłużą na lata. Minimalizm w szafie wyróżnia się jakością.
Jak sprawdzić, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie?
Proponuję test, a w zasadzie wyzwanie: Miesięczne wyzwanie z minimalistyczną szafą!
Jakie ubrania sprawdzą się w szafie minimalisty?
To zależy od Twoich codziennych aktywności, mogą to być na przykład:
- 2 pary spodni
- spódnica
- sukienka
- 2 koszule
- 3 T-shirty
- sweter
- pasek
- 2 pary butów
- torebka
- kurtka
- biżuteria
Minimalizm w szafie - od czego zacząć?
- Wybierz około 10 - 15 rzeczy, które będziesz nosić przez kolejne 30 dni. Nie liczymy tutaj bielizny czy ubrań sportowych np. na rower. Ubrania te powinny pasować do siebie wzajemnie, dobrze sprawdzą się minimalistyczne ubrania, a Ty powinnaś czuć się w nich dobrze.
- Minimalistyczna szafa składa się głównie bazowych kolorów: biel, beż, granat, szarość, zieleń, bordo, błękit.
- Wybierz klasyczne, minimalistyczne ubrania. Im prostsza forma, tym więcej możliwości łączenia rzeczy między sobą.
- Najlepiej będzie, jeśli odseparujesz wybrane ubrania i dodatki od pozostałych ubrań z szafy. Możesz powiesić je np. na wolno stojącym wieszaku, który będzie pełnił przez ten miesiąc rolę Twojej minimalistycznej szafy.
- Przygotuj wybrane ubrania, niech będą czyste i wyprasowane, a buty wypastowane. Dbanie o posiadane rzeczy jest ważną kwestią w minimalizmie.
Co dalej?
Pamiętaj, aby obserwować i notować przez cały miesiąc jak czujesz się w swoich rzeczach, co nie do końca Ci pasuje, co chcesz wymienić. Miesiąc takiego wyzwania pokaże Ci czy szafa minimalisty to Twoja bajka. Może być też tak, że stwierdzisz, iż nudzą Cię minimalistyczne ubrania oraz stylizacje w duchu minimalizmu i potrzebujesz większej szafy. Nie będzie w tym nic złego. Może okaże się, że jesteś maksymalistą lub gdzieś pośrodku, pomiędzy minimalizmem a maksymalizmem.